مقالات

پروفیل چیست؟

در مقاله قصد داریم تا شمارا با پروفیل آشنا کنیم. نامی که شاید برایتان آشنا باشد. پس اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در مورد پروفیل هستید این مقاله را از دست ندهید و تا پایان همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پروفیل چیست

انواع پروفیل

پروفیل چه کاربردی دارد؟

روش ساخت پروفیل مربع

روش تولید مستقیم

روش تولید غیر مستقیم

پروفیل چیست؟

پروفیل از نظر لغوی یعنی؛ پروفیل به معنی ثابت بودن یک مقطع در طولی مشخص و معین است. در صنعت ساختمان سازی نیز پروفیل به تجهیزاتی گفته می‌شود که در ساخت درب، پنجره، نمای ساختمان یا لوله مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل ها را از نظر های مختلف به دسته بندی های مختلفی تقسیم می‌کنند.

انواع پروفیل

پروفیل‌ها به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها وژگی های خاص خود را دارند.

پروفیل های باز: در این دسته پروفیل‌هایی مثل تیرآهن تسمه، نبشی، ناودانی و میلگردد قرار می‌گیرند. ( برای کسب اطلاعات د ر مورد هر کدام از این پروفیل ها به مقالات قبلی ما مراجعه کنید.)

پروفیل های بسته: در دسته پروفیل های بسته‌ پروفیل هایی مثل لوله و قوطی قرار دارند.

پروفیل چه کاربردی دارد؟

مشخص است که پروفیل مصارف زیادی بخصوص در ساختمان سازی، صنعت و راه سازی دارد، اما اگر بخواهیم در مورد بیشترین کاربرد آن صحبت کنیم،؛در ساخت در و پنجره های آهنی است.

پروفیل ها به شکل مربع و مستطیل موجود هستند. پروفیل ها در مقاطع کوچک برای نرده های فلزی در و پنجره ها، راه پله ها، نرده کشی دیوارهای کارخانه ها، پیاده روها و نیز خیابان‌ها استفاده می شود، اما مقاطع بزرگتر در ساخت ستون و اسکلت فلزی کاربرد دارد. و به آنها پروفیل ستونی می‌گویند.

علاوه تمام مواردی که گفتیم، پروفیل ها در صنایعی مثل

صنعت خودرو سازی

ساخت پایه میز و صندلی

پوشش سقف سوله ها (نوع z پروفیل)

ساخت چهارچوب در های آهنی ( توسط نبشی)

ساخت کرکره مغازه  با استفاده از ( پروفیل ناودانی )

روش ساخت پروفیل مربع

تولید پروفیل و قوطی های ساختمانی به ۲ روش انجام می شود. روش مستقیم و  روش غیر مستقیم

طبیعتا هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.  در ادامه شما را با هر دو روش تولید آشنا میکنیم.

روش تولید مستقیم

در روش تولید مستقیم نوار در اثر عبور از بین قالب های بالا و پایین (دارای محرک) و در کنار هرزگردها که طراح با انجام محاسبات از نظر میزان نیرو و زوایای شکل مد نظر که با توزیع در هر دروازه طراحی کرده به تدریج شکل گرفته و پس از جوش خوردن دو لبه ورق با جوش های فرکانسی در پایان در قسمت سایزینگ شکل کامل می گیرد.

پروفیل تولید شده در اثر اعمال نیرو از طرف قالبها و حرارت جوش، کاملاً مستقیم نبوده و توسط پیچش گیر با اعمال نیروی مجدد، خمش، پیچش و کمانش آن اصلاح می گردد. پروفیل در حال تولید، توسط اره اتوماتیک با فاصله های  ۶۶ متری بریده میشود و پس از آن به تعداد معینی بسته بندی و پس از نصب کارت مشخصات و تأیید کنترل کیفی به انبار محصولات منتقل می شود. حال باید ببینیم این روش چه مزایا و معایبی دارد.

در روش پروفیلی که تولید می شود، کیفیت بالایی دارد. پروفیلی با زاویه های تیز، ابعاد دقیق و خط جوش ثابت در دیوارۀ بالایی و انحنای سطحی کم.

در این روش گوشه ها تیز هستند و نقاط مختلف قالب ها اختلاف قطر دارند. به همین دلیل استهلاک قالب ها بیشتر است. از نظر ماشین کاری و عملیات حرارتی نیز دقت زیادی نیاز است از طرفی فضای هوایی بیشتر بین ایندکتور و پروفیل و فریت سرعت تولید را کاهش می دهد. از همین رو نسبت به روش غیر مستقیم دارای سرعت کمتر و راندمان پائین تری خواهد بود.

روش تولید غیر مستقیم

در طی این روش ابتدا پروفیل در دستگاه اصلی نورد طبق مراحلی که در بالا اشاره کردیم  و یکی از سه روش خم کردن، به لوله تبدیل می‌شود. بعد از جوش دو لبه، در قسمت سایزینگ و پیچش گیر در اثر فشارهای بالایی و پایینی و جانبی، این لوله به اشکال مختلف تبدیل و یا اینکه در قسمت سایزینگ و پیچش گیر لوله کاملتر و محصول نهایی تولید و پس از برش بسته بندی میشود.

کارخانه های تولید پروفیل نبشی و ناودانی در ایران

کارخانه هایی مثل ناب تبریز ماهان، آریان فولاد، یزد، فولاد تهران، ابهر، زنجان، ظهوریان مشهد، گروه صنعتی شکفته مشهد، صنایع نورد میلاد یزد، اسپیرال، فولاد اصفهان سپاهان، منظومه، صنایع فولاد کوهپایه و … از جمله کارخانه های تولید پروفیل نبشی و ناودانی در ایران هستند. از بین این کارخانه ها، کارخانه ناب تبریز دارای بالاترین کیفیت را می باشد.

خرید پرفیل و قیمت آن

قیمت پروفیل نیز از عوامل مختلف تاثیر می‌پذیرد و دچار نوساناتی میشود. البته قیمت قوطی پروفیل در مقایسه با سایر مواد و میلگرد و تیرآهن دارای نوسانات کمتری است. قیمت پروفیل به عنوان کالای نهایی صنعت  تولیدات و آهن پیرو عوامل موثر بر قیمت تمام شده آهن ‌آلات است. شما میتوانید برای استعلام قیمت پروفیل با کارشناسان ما در تماس باشید. توصیه می‌شود پیش از خرید پروفیل با مشاوران آهن آرتا مشورت کنید و با توجه به محاسبات و کاربردهای لازم اقدام به خرید پروفیل کنید. ما در تیم آهن آرتا همواره پاسخگوی سوالات و درصورت نیاز مشاوره به شما همراهان عزیز هستیم. درصورت تمایل می‌توانید با کارشناسان آهن آرتا در ارتباط باشید

در پایان صمیمانه از همراهی شما سپاسگزاریم امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.