مقالات

نحوه تولید تیرآهن و کاربرد آن

نحوه تولید تیرآهن و کاربرد آن

تیرآهن از اصلی‌ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی است. به همین دلیل دقت در خرید میلگرد اهمیت زیادی دارد. اگر به دنبال یک راهنمای مناسب برای خرید تیرآهن هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید ‌.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن مهم‌ترین و پرکاربردترین پروفیل ساختمانی است که از آهن تولید می‌شود. تیرآهن سطح مقطعی به شکل حروف  I و H انگلیسی دارد و جز اصلی اسکلت فلزی ساختمان است. در واقع بدون تیرآهن اسکلت فلزی وجود نخواهد داشت. شکل ظاهری، مشخصات، استاندارد و کشور تولید کننده در نوع تیرآهن تاثیر گذار هستند.

طریقه ساخت تیرآهن

شاید در نظرتان تولید تیرآهن فرایندی ساده باشد، اما مطابق تجربه تولید تیرآهن بسیار دشوار است چون فاصله بین تولید تیرهای فولادی بی کیفیت و تیرهای فولادی اصولی و مقرون به صرفه، خیلی کم است و اطمینان از کیفیت تیرها کار بسیار سختی می باشد.

در تولید تیراه‍ن به طور معمول از روش نورد گرم استفاده می‌شود. در طی این روش شمش های فولادی را در کوره‌های مخصوص ذوب می‌کنند، بعد از آن مراحل نورد روی مواد انجام می‌گیرد. در طی این فرآیند، برای کاهش سطح مقطع قطعه فولادی از رول های چرخان استفاده می‌کنند.

نورد اولیه فولاد در کارخانه های نورد گرم انجام می شود. بلوم، شمش و اسلب فولادی به محصولات متنوعی مانند صفحه، ورق، نوار، سیم پیچ، بیلت، تیرآهن ها، ریل ها، میلگردها و غیره تبدیل شده و بعد از مرحله نورد مواد به شکل تیرآهن تولید شده و بسته به نیاز برش داده می شوند. در ادامه فرآیند برش تیرآهن شرح داده شده است.

مزایای استفاده از تیرآهن

تیرآهن قطعه‌ای پیش ساخته در کارخانه است که به شکل صنعتی تولید می‌شود و احتمال خطاهای در تولید نزدیک به صفر است. از طرفی چون قطعات آماده هستند سرعت کار در ساختمان های که اسکلت فلزی دارند بسیار بالاتر است. لازم به ذکر است استفاده از تیرآهن در ساختمان‌هایی با ارتفاع زیاد بسیار ساده‌تر است.

یکی دیگر از مزیت‌های مهم دیگری که برای تیرآهن می‌توان نام برد، مهیا بودن امکان توسعه در مراحل بعدی است. نکته بعدی اینکه پروفیل های آهنی نسبت به مقاطع سازه های بتنی فضای کمتری را اشغال می‌ کنند و به همین دلیل صرفه اقتصادی بالایی دارند‌.

معایب استفاده از تیرآهن

از مهم ترین معایبی که می‌توان برای تیرآهن نام برد، عدم مقاومت زیاد در برابر خوردگی است. میدانیم که فلزات در معرض محرک ها و شرایط جوی از خودشان واکنش نشان می‌دهند و خب تیرآهن نیز فلز است و از این قاعده مستثنی نیست و اگر در شرایط جوی نامناسب قرار گیرد امکان خوردگی آن وجود دارد. پس در خرید تیرآهن باید به فکر  هزینه ‌های محافظت و نگهداری نیز باشید.

ضعف دیگر تیرآهن، تمایل آن به کمانش است. این امر ناشی از خاصیت فلزی تیرآهن است. مسئله دیگر عدم کنترل کافی بر اتصالات قطعات به یکدیگر است. اتصالات فلزات غالبا با استفاده از پیچ و مهره انجام می‌شود؛ در ایران نیز  به این شکل انجام می‌شود اما گاها پیش می‌آید که اتصالات از طریق جوش انجام می‌شود. بعضی مواقع ممکن است جوشکار مهارت لازم را نداشته باشد و اتصالات به درستی انجام نگیرد که خب مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

تیرآهن های پرکاربرد

تیرآهن ها انواع مختلفی دارند. آن‌ها از نظر شکل ظاهری، خواص مکانیکی و نوع کاربرد تنوع بالایی دارند. در این بخش قصد داریم شما را با انواع پرکاربرد تیرآهن در ساختمان سازی آشنا کنیم.

تیر آهن  IPE

تیر آهن  IPE یا تیراه‍ن معمولی، از نظر شکل ظاهری شبیه به حرفI انگلیسی است. تولید این نوع تیرآهن بر اساس استانداردهای اروپایی انجام می‌شود و بال های آن ضخامت ثابتی دارند‌. استفاده از پروفیل های IPE در ایران بسیار متداول است.

تیرآهن ‌INP

این نوع تیرآهن بر اساس استانداردهای چین و روسیه ساخته می‌شود. تفاوت تیرآهن ‌INP با تیر آهن  IPE در ضخامت بال‌های آن است. شکل ظاهری این پروفیل شبیه به حرف I انگلیسی است.

تیرآهن پهن بال یا هاش  Hیا IPB

در ابتدای مقاله در مورد شکل ظاهری تیرآهن صحبت کردیم. گفتیم که شکل ظاهری آن‌ها شبیه به حرف l یا H است.

چنانچه بال و جان تیر آهن با هم برابر باشند، به تیرآهن بال پهن یا هاش  و یا IPB می‌گویند.

یادآوری: در اینجا منظور از جان تیر آهن ارتفاع پشت تا پشت تیرآهن است. در واقع ورق ضخیمی که بین بال های تیرآهن قرار گرفته را جان تیرآهن می گویند.

این نوع تیرآهن با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شود اما اصلی‌ترین آن‌ها استاندارد اروپا است. این نوع تیرآهنی که در ایران نیز با استانداردهای اروپا تولید می‌شود.

کارخانه‌ های تولید کننده تیرآهن در ایران

چند مورد از کارخانه های ایران با کیفیت ترین تیرآهن های بازار را تامین می‌کنند. در زیر به اسامی این کارخانه‌های اشاره کرده‌ایم

  • شرکت ذوب آهن اصفهان
  • گروه ملی صنعتی فولاد ایران
  • شرکت فولاد خوزستان
  • شرکت فولاد البرز ایرانیان (فایکو)
  • شرکت نورد آریان فولاد
  • فولاد ناب تبریز
  • مجتمع تولیدی فولاد صنعت بناب (شاهین بناب)

خرید تیرآهن و قیمت آن

قیمت تیرآهن به عواملی مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن گفت. حتی شرایط کشور و وضعیت ارز نیز در بالا و پایین شدن قیمت میلگرد دخالت دارد.

شما میتوانید برای استعلام قیمت تیرآهن با کارشناسان ما در تماس باشید. توصیه می‌شود پیش از خرید میلگرد با مشاوران آهن آرتا مشورت کنید و با توجه به محاسبات و کاربردهای لازم اقدام به خرید تیرآهن کنید. ما در تیم آهن آرتا همواره پاسخگوی سوالات و درصورت نیاز مشاوره به شما همراهان عزیز هستیم. درصورت تمایل می‌توانید با کارشناسان آهن آرتا در ارتباط باشید

در پایان صمیمانه از همراهی شما سپاسگزاریم امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.