مقالات

خرید نبشی

آشنایی با انواع نبشی و کاربردهای آن

در مقاله قبلی درمورد نکات مهم نبشی به طور کامل صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع نبشی و کاربردهای آن آشنا کنیم.

نبشی چیست؟ نبشی یکی از پرکاربردترین پروفیل ها است؛ که اغلب با استفاده از فولادهای کم کربن یا کم آلیاژ که مقاومت بالایی دارند، تولید می‌شود. نبشی اغلب بعد از هم شدن با زاویه ای معلوم( اکثر زاویه ۹۰ درجه است) به تولید می‌رسد. نبشی دو بال دارد که اکثرا از نظر اندازه باهم مساوی هستند؛ اما اگر خم شدگی نبشی از وسط نباشد، یکی از بالها بزرگ و دیگری کوچک خواهد بود؛ که به آن نبشی بال نامساوی گفته می‌شود. ممکن است شما نبشی را با نام‌های پروفیل فولادی L  یا V نیز بشناسید؛ که دلیل آن شکل مقطع نبشی است.

انواع نبشی

° نبشی گالوانیزه: به نبشی که سطح آن را با فلز روی بپوشانند، نبشی گالوانیزه می‌گویند. این کار به منظور جلوگیری از زنگ زدگی نبشی، بخصوص در محیط‌هایی با رطوبت بالا انجام می‌شود.

° نبشی ضد زنگ: این نوع نبشی خود به دو دسته T۳۱۶ و ۳۰۴ تقسیم می‌شود؛ که طی فرآیندهایی آن‌ها را در مقابل زنگ زدگی مقاوم می‌سازند.

° نبشی گرم نوردیده یا اسپیرال: این نوع نبشی رایج‌ترین نبشی است که در بازار  با بال‌های سایز مختلف به فروش می‌رسد.

° نبشی لقمه: نبشی لقمه بیشتر در ساخت آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع نبشی با خرد کردن طول طول نبشی ساخته می‌شود.

° نبشی پلاستیکی : جنس این نوع نبشی از پلی اتیلن است و بیشتر در صنایع سنگ و کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

° نبشی PVC: نبشی مورد استفاده در سردخانه ها است.

° نبشی تاشوPVC: این نوع نبشی انعطاف پذیر است و در کارهای دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش های تولید نبشی

نبشی ها بر اساس اینکه با چه روشی تولید می‌شوند، به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم می‌شوند.

نبشی که از پرس و خمکاری ورق حاصل می‌شوند، نبشی پرسی و نبشی که از اول توسط شمش ساخته می‌شود، نبشی فابریک نامیده می‌شود.

کاربرد نبشی

همانطور که در ابتدا گفتیم، نبشی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین قطعات در صنایع مهم است. از همین رو کاربردهای بسیاری دارد. در زیر به چند مورد از کاربردهای نبشی ها اشاره کرده‌ایم:

° به جهت اتصالات پل ها به ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در صنایع دکل سازی و انتقال نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در ساختن چهارچوب درهای  بزرگ آهنی و قالب‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در اتصال تیرآهن به بیم های باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در ساخت ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در با بند ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در سازه‌های LSF مورد استفاده قرار می‌گیرد

° در فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد

نحوه محاسبه وزن نبشی

وزن نبشی را از طریق رابطه چگالی حجمی فولاد به دست می‌آورند. برای انجام محاسبه باید اول مساحت مقطع نبشی را در طول آن ضرب کنیم، با این کار حجم نبشی را به دست خواهیم آورد.

یادآوری: به طور معمول طول نبشی در بازار ایران، ۶ و ۱۲ متر است.

بعداز اینکه حجم نبشی را به دست آوردیم آن را در چگالی آهن که ۷/۸ گرم بر سانتی متر مکعب است، می‌کنیم. حالا برای اینکه نحوه محاسبه را کامل درک کنید به مثال زیر توجه کنید.

نبشی با طول ۶متر، ضخامت ۵ میلی متر و دو بال به اندازه های ۵۰ سانتی متر را در نظر داشته باشید. مساحت مقطع این نبشی چقد است؟

آفرین  (۵۰+۵۰)*۵=۵۰۰

حال مساحتی که به دست آوردیم را ضرب در طول نبشی که ۶ بود می‌کنیم و حجم نبشی را به دست می‌آوریم که می‌شود، ۳۰۰۰

عدد ۳۰۰۰ را در ۷/۸ ضرب می‌کنیم و بعد برای اینکه واحدها را یکسان سازی کنیم، عدد به دست آمده را تقسیم بر ۱۰ می‌کنیم. پاسخ که به دست می‌آید ۲۶۱۰ گرم یا همان ۲ کیلو و ۶۱۰ گرم خواهد بود.

نبشی کشی ساختمان یعنی چه؟

حتما چند باری کلمه نبشی کشی ساختمان را شنیده‌اید. نبشی کشی ساختمان با هدف مقاوم سازی دیوارها انجام می‌شود، چون دیوارها جز آسیب پذیر ترین اجزای ساختمان ها هستند . از همین رو برای مقاوم سازی آن‌ها از مقاطع فولادی از جمله نبشی، ناودانی و سپری، استفاده می‌کنند تا آن‌ها را در برابر طوفان، سیل و زلزله و غیره ایمن سازی کنند. اجرای نبشی کشی ساختمان مراحلی دارد که رعایت همه نکات آن بسیار مهم است. (در مقالات بعدی سعی می‌کنیم در مورد این نکات صحبت کنیم)

استاندارد نبشی

در ساخت نبشی هر کشوری استانداردهای خاص خود را دارد. در ایران نیز هنگام ساخت نبشی استانداردهای خاصی در نظر گرفته می‌شود. این استانداردها عبارتند از: DIN EN 10056-1 ، ASME S1-36، ASTM A 36، Gost 8240، Gost 8510

کارخانه های تولید نبشی در ایران

ازجمله مهم ترین تولید کننندگان نبشی در کشورمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد ناب تبریز

کارخانه آریان فولاد

کارخانه فولاد کوهپایه

کارخانه صنعتی شکفته

خرید نبشی

شما می‌توانید برای خرید نبشی در انواع مختلف، با کارشناسان آهن آرتا در تماس باشید، مشاوره دریافت کنید و در نهایت خرید خود را انجام دهید. درمورد قیمت نبشی نیز باید بگوییم در حال حاضر برای یک قیمت ثابت نمی‌توان گفت زیرا قیمت آن بسته به اینکه از کدام نوع باشد و مقدار خرید چقدر باشد متفاوت خواهد بود. از طرفی بخاطر نوسانات بازار قیمت ها به صورت لحظه ای تغییر می‌کنند و نمیتوان یک قیمت دقیق گفت. البته شما میتوانید برای استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید. .

در پایان صمیمانه از همراهی شما سپاسگزاریم امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.