مقالات

خرید میلگرد

خرید میلگرد

آنچه در این مقاله خواهید خواند

میلگرد چیست؟

انواع میلگرد

انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

انواع میلگرد از نظر مقاومت

میلگرد از جمله قطعاتی است که همه ما حداقل یک بار نامش را شنیده ایم. نامی که در بحث ساختمان سازی و مصالح ساختمان زیاد مورد استفاده قرار میگیرد. این قطعه ازجمله قطعه هایی است که تغییر قیمت آن هزینه‌های ساخت و ساز را تغییر می‌دهد.

میلگرد چیست؟

میلگرد یا آرماتور از عناصر اصلی ساختمان سازی است و از کف ساختمان گرفته تا ستون ها در همه قسمت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس میلگرد از فولاد است و بر اساس ظاهر، نوع و سایز به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. امروزه از میلگرد برای تقویت مقاومت بتن استفاده می‌شود. بتن مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد. از این رو خرد کردن آن فشار خیلی زیادی نیاز دارد. با این حال اگر  در ساختار بتن میلگرد نباشد خواص کششی آن پایین خواهد بود. از این رو میلگرد باعث مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی و چرخشی شده و در زمان اعمال نیروهای کششی به بتن، مانع ترک خوردن و شکستن آن می‌شود. همه این موارد اهمیت میلگرد را در بحث ساختمان سازی دوچندان می‌کند.

انواع میلگرد

میلگردها از نظرهای مختلف دسته بندی های متفاوتی دارند.

برای مثال میلگردها از نظر شکل ظاهری و از نظر مقاومت انواع مختلفی دارند.

انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

میلگرد ها از نظر شکل ظاهری به سه دسته ساده، آجدار و آجدار پیچیده تقسیم می‌شوند و هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه دسته‌بندی میلگرد بر اساس شکل ظاهری را کامل‌تر بررسی می‌کنیم

میلگرد ساده

میلگرد ساده، سطحی صاف دارد. این نوع میلگرد در اندازه‌های ۶ تا ۵۰ میلی‌متر تولید می‌شوند و کاربردهای گوناگونی دارند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای میلگرد ساده استفاده در ساخت درز انقباض برای خیابان‌ها و فرودگاه است. تا از ترک خوردگی و جمع شدگی بتن جلوگیری کند.

نکته: در ساخت پروژه‌های سنگین تر مثل پل‌ها نباید از میلگرد صاف استفاده شود.‌  چون اتصال محکمی بین بتن و میلگرد صاف ایجاد نمی‌شود؛ از همین رو احتمال جداشدن میلگرد از بتن بخاطر فشار بالا وجود دارد.

میلگرد آجدار

انواع آجدار میلگرد بیشتر در بتن ‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ چون خاصیت خمش و شکسته شدن آن نسبت به نوع صاف کمتر است. بتن هم روی میلگرد آجدار استحکام بیشتری دارد. این نوع میلگرد که سطحی زبر دارد و از همین رو بهتر روی بتن قرار می‌گیرد و احتمال جداشدن آن از بتن بسیار پایین است. میلگرد آجدار خود به دو نوع تقسیم می‌شود؛ که دانستن ویژگی‌های هر کدام خرید میلگرد را راحت‌تر می‌کند. انواع میلگرد آجدار به شرح زیر است.

 میلگردهای آجدار ترمومکانیکی یا TMT: این نوع میلگرد آجدار با دمای بالایی تولید می‌شود و استحکام بالایی دارد. بتن های که با استفاده از میلگرد آجدار ترمومکانیکی ساخته می‌شوند بسیار مقاوم هستند. از جمله ویژگی های این نوع میلگرد می‌توان به استحکام، انعطاف‌پذیری، جوش‌پذیری، مقاومت در برابر زنگ زدگی، خمش ‌پذیری استانداردهای بالای بین ‌المللی اشاره کرد.

میلگردهای آجدار مقاومت بالا HSD: میلگرد های آجدار مقاومت بالا سطحی مارپیچی و پیچیده دارند. از ویژگی های این نوع میلگرد می‌توان به کربن پایین ( باعث انعطاف پذیری و جوش پذیری می‌شود) اشاره کرد. این میلگرد هنگام استفاده با بتن خاصیت خمشی بالایی دارد ولی از طرفی کار با آن نیز آسان است.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

میلگردها از نظر مقاومت به ۶ نوع تقسیم‌بندی می‌شوند. این ۶ نوع به شرح زیر هستند.

 اروپایی: این میلگرد عمدتا از منگنز ساخته می‌شود. کار با میلگرد اروپایی بسیار راحت است. نکته مهم در مورد می‌وزد میلگرد اروپایی این است که؛ برای مناطق زلزله خیز مناسب نیست.

 فولاد کربن: میلگرد فولاد کربن یا همان نوار سیاه، در مقابل رطوبت مقاومت چندانی ندارد و به احتمال زیاد دچار زنگ زدگی خواهد شد. به همین خاطر مناسب مناطق مرطوب نیست.

 اپوکسی پوشش داده شده: میلگرد اپوکسی پوشش داده شده، همان فولاد کربن است که با اوکسی پوشیده شده، به همین خاطر مقاومت بسیار زیادی در برابر زنگ زدگی دارد. توجه داشته باشید که پوشش اپوکسی بر روی این میلگرد بسیار نازک است و اگر آسیب ببیند، مقاومت میلگرد در برابر زنگ زدگی کم خواهد شد.

گالوانیزه: این نوع میلگرد قیمت بالاتری نسبت به میلگرد اوپوکسی دارد. دلیل آن نیز مقاومت بالای آن در برابر زنگ زدگی نسبت به فولاد کربن است.

فایبرگلاس لیمر (GFRP): این نوع میلگرد بسیار شبیه فیبر کربن است و نباید به هنگام استفاده خم شود. میلگرد فایبرگلاس لیمر (GFRP) مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد و نسبت به میلگرد اپوکسی قیمت بالایی دارد.

 فولاد ضد زنگ: میلگرد فولاد زد زنگ، بهترین تقویت کننده بتن است و از همین رو قیمت بالاتری در بین همه انواع میلگرد دارد. مقاومت این نوع میلگرد نسبت به میلگرد سیاه ۱۵۰۰ برابر بیشتر است. از دیگر ویژگی این نوع میلگرد می‌توان به خم شدگی راحت آن در حین کار اشاره کرد.

خرید میلگرد و قیمت آن

قیمت میلگرد به چه عواملی مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن گفت؛ زیرا حتی شرایط کشور و وضعیت ارز نیز در بالا و پایین شدن قیمت میلگرد دخالت دارد.

شما میتوانید برای استعلام قیمت میلگرد با کارشناسان ما در تماس باشید. توصیه می‌شود پیش از خرید میلگرد با مشاوران آهن آرتا مشورت کنید و با توجه به محاسبات و کاربردهای لازم اقدام به خرید میلگرد کنید. ما در تیم آهن آرتا همواره پاسخگوی سوالات و درصورت نیاز مشاوره به شما همراهان عزیز هستیم. درصورت تمایل می‌توانید با کارشناسان آهن آرتا در ارتباط باشید

در پایان صمیمانه از همراهی شما سپاسگزاریم امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.