مقالات

نبشی چیست؟

نبشی چیست؟

نبشی یکی از پروفیل های پرکاربرد در صنعت است. این محصول به تنهایی یا بصورت مرکب در صنعت ساختمان سازی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شکل ظاهری نبشی به این صورت است که ؛ از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. اگر طول این دو ضلع با هم برابر باشد به نبشی بال مساوی می گویند و اگر دو ضلع طول نابرابر داشته باشند نبشی بال نامساوی گفته می‌شود. بطور کلی نبشی ها با دو مشخصه اصلی شناخته می‌شوند. این مشخصه  اندازه بال ها و ضخامت هستند.

خرید انواع نبشی

نبشی ها بر اساس موارد مختلف به دسته بندی های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال نبشی ها از نظر شکل ظاهری، نحوه تولید، جنس و … انواع مختلفی دارند.ما در زیر به این دسته بندی ها اشاره کرده ایم.

انواع نبشی بر اساس نحوه تولید

این محصول بر اساس نحوه تولید به دو گروه نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم می‌شود.

 • نبشی پرسی

در تولید این نوع نبشی از ورق‌های فولادی استفاده می‌شود.

 • نبشی فابریک

در تولید نبشی فابریک از فرایند نورد گرم استفاده می شود. این نوع نبشی با شکل دهی اسلب های گداخته ساخته می‌شود. خواص مکانیکی این نوع تولید نسبت به خواص نبشی پرسی متفاوت است.

انواع نبشی نظر شکل ظاهری

این محصول از نظر شکل ظاهری نیز به دو گروه نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می‌شود.

 • نبشی بال مساوی

همانطور که از نامش پیداست در این نوع نبشی، بال ها بشکل مساوی هستند و با حرف ال تنها (L) نمایش داده می شوند. مثلا وقتی در مورد نبشی l200 صحبت میکنیم، یعنی نبشی که بال های آن به اندازه 200 میلی متر است.

 • نبشی بال نامساوی

در نبشی نامساوی هم اندازه بال ها با یک دیگر متفاوت است. این نوع نبشی با استانداردهای ST۳۷ و ST۵۲, ST۴۴ در بازار موجود است. برای این نوع نبشی نیز اندازه بال ها با حرف L استفاده می شود. مثلا وقتی در مورد نبشی L300_200 صحبت می‌کنیم، مشخص می‌شود که اندازه بال های آن ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی متر است‌

نکته : نبشی اسپیرال نیز نوعی نبشی بال مساوی است که  از سایز ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ تولید می شود. این نوع نبشی با عنوان گرم نورد در بازار معروف است.

انواع نبشی از نظر جنس

این محصول از نظر جنس و نوع مواد اولیه بکار رفته به دو گروه نبشی آلومینیوم و نبشی گالوانیزه تقسیم می‌شود.

 • نبشی آلومینیم

این نوع نبشی توسط روش اکستروژن و با استفاده از قالب های ساخته می‌شود.  نبشی آلومینیم در کیفیت های خام, رنگ شده و آنودایز ساخته می‌شود. این نوع نبشی بخاطر خاصیت های خاصی که دارد کاربرد های بسیاری دارد.

 • نبشی گالوانیزه

نبشی گالوانیزه نیز  از جنس آهن و فلز روی که به صورت لایه پیلی الکتروشیمیایی تشکیل شده، تولید می شود.  این نوع نبشی در محل هایی که احتمال ایجاد زنگ آهن و خوردگی وجود دارد، کاربر فراوانی دارد.

نمونه ای از نبشی های پر کاربرد

در این قسمت سعی داریم تا شما را با مهم ترین و پرکاربردترین نبشی ها آشنا کنیم:

 • نبشی t316

این نوع نبشی از مقاومت بالایی برخوردار است و از نبشی ها بادوام در برابر دما و خوردگی به شمار می‌آید. از همین رو از این نوع نبشی در صنایع نفت و کشتی سازی استفاده می شود. از طرفی بخاطر مقاومت در برابر دما در صنایع غذایی نیز کاربرد دارد.

 • نبشی A36

این نوع نبشی شکل پذیری بالایی دارد. به همین سبب در صنایعی مثل خودرو سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • نبشی آلومینیومی 6063

این نوع از نبشی ظاهر مناسبی دارد و در برابر عوامل خارجی و خوردگی نیز مقاوم است. به همین سبب در مواردی که مربوط به تزئین هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد نبشی

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، نبشی ها بسیار پرکاربرد هستند.  در ادامه به چندین مورد از کاربرد های نبشی اشاره کرده ایم‌:

 • استفاده در ساختمان سازی به جهتمهار دیوارهای سفالی و دیوارهای بتن آرمه

 • استفاده از نبشی در چارچوب های ساده درب و پنجره

 • استفاده از نبشی مدل لقمه ای به جهتاتصالات تیرآهن به بیم ها در ساختمان

 • استفاده از نبشی در ساخت خرپاها و ستون های به کار رفته در اسکلت فلزی

 • استفاده از نبشی در ساخت قفسهآهنی

 • استفاده از نبشی در ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها،صنایع پتروشیمی و خطوط لوله

 • استفاده از نبشی برای کمک به تولید پایه برای تجهیزات ترافیکی

 • استفاده از نبشی ایجاد پوشش برای سینی های کابل برق

خرید نبشی و قیمت آن

برای نبشی یک قیمت ثابت نمی‌توان گفت زیرا قیمت آن بسته به اینکه از کدام نوع باشد و مقدار خرید چقدر باشد   متفاوت خواهد بود. از طرفی بخاطر نوسانات بازار قیمت ها بصورت لحظه ای تغییر می‌کنند و نمیتوان یک قیمت دقیق گفت. البته شما میتوانید برای استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید. . ما در تیم آهن آرتا همواره پاسخگوی سوالات و درصورت نیاز مشاوره به شما همراهان عزیز هستیم. درصورت تمایل می‌توانید با کارشناسان آهن آرتا در ارتباط باشید.

درصورت نیاز به مشاوره برای خرید آهن آلات می توانید با شماره های انتهای سایت تماس گرفته و مشاوره ی رایگان در زمینه ی خرید آهن آلات ساختمانی در انواع گوناگون داشته باشید.

در پایان صمیمانه از همراهی شما با آهن آرتا سپاسگزاریم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.