مقالات

خرید پروفیل

مقدمه/ پروفیل چیست/ انواع پروفیل/ کاربرد پروفیل /  خرید پروفیل و قیمت آن

کلمات کلیدی: پروفیل، انواع پروفیل، خرید پروفیل

امروزه با پیشرفت صنعت ساختمان سازی نیز شکل جدیدی به خود گرفته و استفاده از ابزار اصولی و مستحکم اهمیت زیادی پیدا کرده است. انسان با تجربه و آزمون خطا، متوجه شد برخی موارد، مثل چوب مناسب برای استفاده در ساخت درب و پنجره نیستند، متوجه شد که برای اینکه یک ساختمان محکم بسازد باید از آهن، فولاد و … استفاده کند. پس شروع به ساخت مواردی کرد که از دوام کافی برخوردار باشند. یکی از این موارد پروفیل است‌‌. اینکه پروفیل چیست و چه کاربردی دارد و مزیت‌های آن چیست را در ادامه توضیح خواهیم داد. پس تا پایان با آهن آرتا همراه باشید.

پروفیل چیست؟

اگر بخواهیم پروفیل را از نظر لغوی بررسی کنیم؛ پروفیل به معنی ثابت بودن یک مقطع در طولی مشخص و معین است. در صنعت ساختمان سازی نیز پروفیل به تجهیزاتی گفته می‌شود که در ساخت درب، پنجره، نمای ساختمان یا لوله مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل ها را از نظر های مختلف به دسته بندی های مختلفی تقسیم می‌کنند.

انواع پروفیل

پروفیل ها از نظر باز و بسته بودن به دو دسته تقسیم می‌شوند که تیرآهن، تسمه، نبشی، ناودانی و میلگرد در دسته پروفیل های باز قرار می‌گیرند. لوله و قوطی نیز در دسته بندی پروفیل های بسته قرار می‌گیرند.

گفتنی است پروفیل ها از نظر اندازه نیز در طول های مختلفی تولید می‌شوند اما بطور معمول در طول های ۶ یا ۱۲ متری عرضه می‌شوند.

پروفیل های بطور معمول از جنس فولاد هستند. هنگام خرید پروفیل با دو دسته از پروفیل ها  روبه‌رو می‌شوید که یک دسته با جوش به یکدیگر وصل می‌شوند و دسته دوم بدون درز هستند و نیازی هم به جوش ندارند.

دسته‌بندی دیگری که برای پروفیل ها وجود دارد نوع کاربرد آن‌هاست. پروفیل ها از نظر کاربرد به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند.

پروفیل های ساختمانی : بیشتر در ساخت درب، پنجره و نرده مورد استفاده قرار می‌گیرند.  این نوع پروفیل خود شامل سه دسته به نام پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد و پروفیل مرکب است. ( پروفیل نورد گرم، از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و به شکل قوطی است _ پروفیل نورد سرد از شکل دادن ورق‌های فولادی از طریق خم کردن و پرس شدن ساخته می‌شود)

پروفیل های صنعتی : این نوع پروفیل نیز بیشتر در صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این نوع پروفیل برخلاف پروفیل ساختمانی به راحتی قابل ساخت نیستند. به دلیل حساسیت های ایمنی که در این صنایع، پروفیل‌های صنعتی تولید شده باید استانداردهای خاصی داشته باشند.از طرفی این نوع پروفیل با تکنولوژی خاصی تولید می‌شود. که این تکنولوژی متاسفانه در کشور ما وجود ندارد. در پروفیل‌های صنعتی خواص مکانیکی و الکترونیکی اهمیت ویژه‌ای دارد.

کاربرد پروفیل :

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پروفیل ها به دو دسته پروفیل باز و بسته تقسیم می‌شوند. اما خب این پایان ماجرا نیست و اگر جزئی تر به قضیه نگاه کنیم، پروفیل ها انواع مختلف و متنوعی دارند. برای مثال پروفیل کامپوزیتی، آلومینیومی، گالوانیزه و پروفیل ساختمانی که خودش شامل سه نوع نورد گرم، سرد و مرکب است، انواعی از پروفیل هستند.

پروفیل های که سطح مقطع کوچک‌تری دارند برای استفاده در ساخت در، پنجره ها، راه پله ها، نرده کشی دیوارهای کارخانه ها، پیاده روها و نیز خیابانها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروفیل های  که مقاطع بزرگتری دارند نیز در ساخت ستون و اسکلت فلزی کاربرد دارد.

در زیر کاربرد های پروفیل را برایتان جمع بندی کرده ایم

در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد

در ساخت پایه میز و صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد

نوع z آن جهت پوشش سقف سوله ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

ساخت چهارچوب درهای بزرگ آهنی با استفاده از پروفیل نبشی انجام می‌شود.

ساخت کرکره های مغازه با استفاده از پروفیل ناودانی

خرید پروفیل و قیمت آن

یک قیمت ثابت برای پروفیل نمی‌توان گفت زیرا قیمت پروفیل بسته به ابعاد سطح مقطع و ضخامت و طول آن متفاوت است.  در واقع چقدر این موارد بیشتر باشد قیمت پروفیل نیز بالاتر است. از طرفی بخاطر نوسانات بازار قیمت ها بصورت لحظه ای تغییر می‌کنند و نمیتوان یک قیمت دقیق گفت. البته شما میتوانید برای استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید.  بهتر از پیش از خرید پروفیل با یک مهندس عمران مشورت کنید و با توجه به محاسبات و کاربرد های لازم اقدام به خرید پروفیل کنید. ما در تیم آهن آرتا همواره پاسخگوی سوالات و درصورت نیاز مشاوره به شما همراهان عزیز هستیم. درصورت تمایل می‌توانید با کارشناسان آهن آرتا در ارتباط باشید.

صورت نیاز به مشاوره برای خرید آهن آلات می توانید با شماره های انتهای سایت تماس گرفته و مشاوره ی رایگان در زمینه ی خرید آهن آلات ساختمانی در انواع گوناگون داشته باشید.

در پایان صمیمانه از همراهی شما با آهن آرتا سپاسگزاریم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.