مقالات

کاربرد میلگرد در ساختمان

معمولا برای اینکه بتن تقویت شود و بتواند نیرو های کششی را تحمل تحمل کند از میلگرد استفاده می کنند.
استفاده از میلگرد در ساختمان سازی بسیار مهم است و وظیفه ی مهمی بر عهده دارد. از قرن هجدهم میلادی استفاده از میلگرد در ساخت سازه های بتونی گسترش زیادی پیدا کرد.
میلگرد خود انواع مختلفی دارد که هر یک کارایی و ویژگی های خاص خود را دارند. برای اینکه بیشتر با میلگرد و انواع آن و همچنین نحوه تولید آشنا شوید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

گفتیم میلگرد میله ای فولادی است که در بتن سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ( یعنی استفاده از میلگرد در بتن سازی) برای اولین بار در کشور فرانسه استفاده شد و پس از آن افراد و شرکت های مختلفی روش های خاص تری ایجاد کردند و در نهایت استفاده از میلگرد گسترش پیدا کرد. گسترش میلگرد خیلی سریع باشد که آسمان خراش ها ظهور کنند. پل ها، بزرگراه ها، مدارس ، سد ها و… همه و همه مقاومت خود را متکی به دوام این سازه های بتن میلگردی هستند. در ادامه با مراحل ساخت میلگرد آشنا خواهیم شد؛
مراحل تولید میلگرد
مراحل تولید میلگرد بسته به کشور تولید کننده متفاوت است. معمولا برای تولید میلگرد از شمش های فولادی استفاده می شود که طی عملیات نورد فرم دهی می شوند. این عملیات ( فرم دهی فولاد با عملیات نورد) به دو شکل قابل انجام است. نورد سرد ( در این نوع تغییر شکل فلز در دمای محیط انجام می شود) و نورد گرم( در این نوع، تغییر شکل فلز در دمای بالاتر از دمای محیط و پایین تر از دمای ذوب فلز انجام می شود)
پس از رسیدن میلگرد ها به دمای مطلوب، به خط تولید فرستاده می شوند تا با قرار گیری روی رول ها وارد مرحله رافینگ شوند. در طی این فرایند از قطر شمش میلگرد کم شده و به طول آن اضافه می شود. مرحله نهایی در تولید میلگرد، فرایند آج زنی است. برای تولید میلگرد A2 آج زنی به شکل مستقیم و برای تولید میلگردA3 فرایند گوئیچنگ انجام می شود.
(فرایند گوئیچنگ، نوعی فرایند سرد سازی با استفاده از آب یا هوا است)
در نهایت پس از انجام مراحل گفته شده میلگرد تولید شده در طول های مشخص شده برش داده می شود. طول مشخص شده برای میلگرد ها معمولا بین ۲۴_۳۶ متر است. در نهایت میلگرد ها پس از برش توسط گیوتین دسته بندی میشوند.

انواع میلگرد

همانطور که گفتیم میلگرد ها هم انواع خاص خود را دارند که به سه دسته کلی( میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد کلاف) تقسیم می شوند. طول و قطر میلگرد ها با توجه به کاربردشان و فضای استفاده آنها متفاوت است. در زیر به انواع میلگرد ها اشاره کرده ایم.

میلگرد فولاد کربنی

این نوع میلگرد بسیار معروف است و به آن میلگرد نوار سیاه هم می گویند. این نوع تنوع بالایی دارد و از معایب آن می توان به آسیب پذیر از بودن آن نسبت به سایر انواع میلگرد اشاره کرد. این نوع میلگرد برای محیط هایی با آب و هوای مرطوب مناسب نیست

میلگرد توری سیم جوش داده شده

این نوع میلگرد با استفاده از سیم های فولاد در کربن تولید می شود. این نوع میلگرد انعطاف پذیری ندارد و بیشتر برای ساخت جاده ها و پل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد روکش اپوکسی

در مناطقی که آب و نمک زیاد باشد یا میلگرد ها در معرض خوردگی قرار داشته باشند از این نوع میلگرد استفاده می شود که معمولاً هم قیمت آن زیاد تر از سایر انواع میلگرد است.

میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر انواع میلگرد دارد زیرا در ساخت آن از منگنز استفاده شده است. از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

میلگرد گالوانیزه

این نوع میلگرد در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و طی فرایند گالوانیزاسیون با روی پوشانده شده اند. میلگرد ترانس
میلگرد ترانس بیشتر در مصارف تزئینی کاربرد دارد.

انواع میلگرد براساس مقاومت:

میلگرد آجدار
میلگرد آجدار، همانطور که از اسمش پیداست در سطحش آج هایی دارد. کاربرد آن نیز، بیشتر به منظور افزایش مقاومت فونداسیون و بتون هاست. آج هایی که روی سطح این نوع میلگرد وجود دارند مانع از سر خوردن و لغزش میلگرد روی بتن می شود به همین دلیل مقاومت را افزایش می دهد.
میلگرد ساده
این نوع میلگرد در سطح خودش آج یا شیار ندارد و کاملا صاف است. از کاربرد های آن هم می توان به : استفاده در نما های صنعتی و قالب سازی پیج ها اشاره کرد.
از دیگر معیار های تقسیم بندی میلگرد ها، استاندارد است. میلگرد ها بر اساس استاندارد به میلگرد ساده ، میلگرد نرم، میلگرد نیمه سخت و میلگرد سخت تقسیم می شوند که ما در مقاله ای جداگانه بطور مفصل به آن خواهیم پرداخت.
اگر شما هم تصمیم به خرید میلگرد دارید میتوانید با مشاوران و متخصصان بازرگانی آهن آرتا در ارتباط باشید و خریدی مناسب و خوب را تجربه کنید.
در پایان صمیمانه از همراهی شما سپاسگزاریم، امیدواریم شما هم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.