مقالات

انواع آهن و کاربردهای آن قسمت دوم

پروفیل چیست؟

نبشی چیست؟

ناودانی چیست؟

 سپری آهنی چیست؟

لوله آهنی چیست؟

کلمات کلیدی: پروفیل، نبشی، ناودانی، سپری آهنی، آهن، انواع آهن ، لوله آهنی

در مقاله پیشین( قسمت اول انواع آهن و کاربردهای آهن) در مورد انواع آهن صحبت کردیم و در مورد کاربرد این انواع نیز مطالبی گفته شد. امروز قصد داریم تا ادامه نوع های آن را بررسی کنیم.  پس تا ادامه این مطلب همراه ما باشید.

پروفیل چیست؟

پروفیل یکی دیگر از مقاطع فولای است که در بازار آهن به فروش میرسد. این محصول نیز یکی از انواع پرکاربرد آهن است که در ساختمان سازی، راه سازی، صنعت و… م.رد استفاده قرار میگیرد.

پروفیل نیز بر اساس شکل وکاربردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود. پروفیل ها بر اساس شکل به دو نوع باز و بسته تقسیم می شوند.

پروفیل باز:

مقاطع فولادی که شکل باز دارند، پروفیل باز هستند که شامل؛ انواع تیرآهن، U ناودانی یا پروفیل، L نبشی،Z پروفیل تسمه

پروفیل بسته شکل مقطع این نوع پروفیل بسته می باشد. از پروفیل های بسته برای ساخت درب و پنجره، قوطی، کرکره برقی و… استفاده می شود.

پروفیل ها از نظر کاربرد نیز به انواع مختلفی مثل؛ پروفیل ساختمانی، پروفیل کلافی  و پروفیل سپری تقسیم می شوند که هر یک کاربرد مخصوص خود را دارند.

نبشی چیست؟

نبشی به پروفیلی گفته میشود که؛ سطح مقطع آن دو ظلع عمود برهم باشد. از نبشی در سازه های تفاوت استفاده می‌شود.  البته از نبشی بصورت ترکیبی و با سایر سازه ها و وسایل هم استفاده می شود. نبشی نیز انواع متفاوتی دارد که از نظر نوع تولید و شکل ظاهری دسته بندی میشوند.

انواع نبشی از نظرنوع تولید:

نبشی پرسی

نبشی فابریک

 انواع نبشی از نظر شکل ظاهر:

نبشی بال مساوی

نبشی بال نامساوی

ناودانی چیست؟

ناودانی نیز یکی از مقاطع فولادیست وهمانطور که در بابا اشاره کردیم، در دسته پروفیل های باز قرار دارد. ناودانی از یک افقی که جان نامیده می شود و دو سطح عمودی که بال نامیده می شود تشکیل شده است.

ناودانی از نظر نوع تولید و شکل ظاهری به انواع مختلفی دسته بندی میشود.

انواع ناودانی از نظر نوع تولید:

ناودانی نورد شده : این فرایند تولید به این صورت است که شمش خام حرارت دیده از روی غلتک هایی که نورد نام دارند میگذرد. در نهایت بسته به اندازه نوردها، ناودانی‌ها با همان اندازه از خط تولید خارج میشوند.

ناودانی پرسی: در این فرایند تولید ورق هایی با طول 6 متر پرس میشوند. البته اندازه این نوع ناودانی با توجه به سلیقه مشتری متفاوت خواهدبود.

از این نوع ناودانی در صنایع مختلفی استفاده میشود. همچنین بخاطر ظاهری که دارند در ساختمان نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 سپری چیست؟

سپری آهنی که بخاطر اینکه ظاهری شبیه به حرف تی انگلیسی دارد به آن پروفیل T نیز می گویند، محصولی صنعتی و ساختمانی است که به دو شکل فابریک و پرسی تولید می شود.  سپری‌ها از لحاظ جنس  کلا به پنج دسته آهن، مس، آلومینیوم، برنج و استیل تقسیم می شوند. که خود سپری آهنی به دو نوع فابریک و نوردی تقسیم میشود.

سپری آهنی فابریک

این نوع سپری آهنی، پروفیلی T شکل می باشد بعد از انجام مراحل نورد بر روی آن به شکل سپری در می‌آید. تمام نکات و اندازه های مربوط به ابعاد، عرض و ضخامت بال و جان و همچنین وزن محصول تولید شده، نیز مطابق استاندارد آلمان یا همان جدول اشتال است.

سپری آهنی نوردی

این نوع سپری آهنی، پروفیلی با شکل هندسی است و فرق آن سپری‌های آهنی فابریک، در وزنشان است. سپری نوردی وزن کمتری نسبت به سپری فابریک دارد. همین باعث می شود تا مقاومت کمتری نیز داشته باشد.  سپری‌های آهنی از لحاظ شکل ظاهری مقطع نیز به سه دسته تقسیم می‌شود که در زیر به آن شاره کرده ایم

سپری با اضلاع متساوی که عرض و ارتفاع آن‌ها برابر است.

سپری با اضلاع نامتساوی که درآن‌ها ارتفاع نصف عرض است.

سپری با ارتفاع زیاد

سپری آهنی کاربرد های بسیار متنوعی دارد که که در زیر به چند مورد از کاربرد های آن اشاره کرده ایم:

برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها استفاده می شود

در ستون و خرپا (سازه‌های صلب از واحدهای مثلثی شکل) استفاده می شود.

در ساخت انواع در و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد

برای استحکام در اسکلت گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد

در سقف‌های شیشه‌ای و ساخت سازه‌های فلزی استفاده می شود

به عنوان قطعه در سقف‌های کاذب مورد استفاده قرار می گیرد

در نماکاری خشک یا خشکه چینی استفاده می شود

به عنوان مهارکننده در ساختمان‌ها استفاده می شود

در صنعت سدسازی مورد استفاده قرار می گیرد

در گاردریل‌ها (کنار اتوبان، کنار پل و..) کاربرد دارد

در سقف‌های نورگذر استفاده می شود

در برپایی زیرسازی‌های فلزی دخالت دارد.

لوله آهنی چیست؟

لوله های آهنی به چند گروه تقسیم می شوند. این تقسیم بندی به شکل زیر است:

لوله های چدنی

لوله های گالوانیزه

لوله های فولادی

هر کدام از این لوله های آهنی ویژگی، مشخصات و کاربرد های مختص خودشان را دارند.( در مقاله‌ای جداگانه به بررسی انواع لوله های آهنی، ویژگی، مزایا و کاربرد ها آنان خواهیم پرداخت)

در تولید لوله‌های فلزی استفاده از آلیاژهای فلزی مختلف به‌منظور تقویت خواص مکانیکی آن‌ها یک اصل به‌حساب می‌آید که تولیدکنندگان مختلف از این امکان نهایت بهره‌برداری را می‌کنند

در قالب دو مقاله سعی کردیم شما را با انواع آهن آلات و کاربرد ها و ویژگی های هر کدام آشنا کنیم. چنانچه در مورد خرید انواع آهن، نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید یا نیاز به دریافت مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید.

از همراهی شما سپاسگزاریم، امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.